Kórházsuli
A kórházba kerülő gyerekek egyik nagy kihívása az, hogy lépést tudjanak tartani az iskolai tananyaggal és az őket visszaváró osztálytársaikkal, barátaikkal. Ehhez nyújt segítséget a Tóthné Tamási Mónika kórházpedagógus által megálmodott és Berczelédi Réka középiskolai tanárral együtt kidolgozott KórházSuli.
Támogatja: Richter Gedeon Nyrt.
Partner: Heim Pál Gyermekkórház
Tanulás a kórházban
A kórházba kerülő gyerekek egyik nagy kihívása az, hogy lépést tudjanak tartani az iskolai tananyaggal és az őket visszaváró osztálytársaikkal, barátaikkal. Ehhez nyújt segítséget a Tóthné Tamási Mónika kórházpedagógus által megálmodott és Berczelédi Réka középiskolai tanárral együtt kidolgozott KórházSuli. Hogyan? A kórházba kerülő diák az őt segítő kórházpedagógus támogatásával kapcsolatba kerül olyan középiskolásokkal, akik személyre szabottan, kizárólag neki, az ő ritmusában, az igényei szerint fejlesztenek online, sokszor interaktív tananyagot.
Diák küldi a diáknak
A fejlesztő csapatok célja, hogy a tananyagot minél érthetőbben, sőt élvezhetőbben dolgozzák fel, s ez is történik, amikor saját készítésű videókkal, fotókkal, a témához tartozó kiegészítő információkkal keltik életre az egyes témákat. A személyes mentorálás általában egyetemisták feladata, ők korrepetálják skype-on a kórházban lévő vagy az otthoni ápolásra szoruló beteg gyerekeket.
Egy csapat a gyógyulásért
A program mindkét irányban sok előnnyel jár. A beteg gyermek kisebb lemaradással tud visszamenni az iskolába, hiszen folyamatosan követi a tananyagot, de talán még ennél is fontosabb, hogy megmarad a kapcsolata a külvilággal, ráadásul a kortársaival. A programban résztvevő középiskolások és egyetemisták a számukra legkorszerűbb, leginkább elfogadott eszközökkel szaktanári segítséggel ugyan, de teljesen önállóan fejlesztenek tananyagot. S miközben bővítik tudásukat, komoly csapatmunkát végeznek, mindezt olyan gyerekekért teszik, akiknek fontos a segítségük.
2015-ben indult a program, akkor 6 kórházból 51 beteg gyermek élt a lehetőséggel, őket 100 középiskolás és 37 egyetemista mentorálta. A 2016/2017-es tanévben már 11 kórház vett részt a programban, az első félévben 31, a második félévben 51 gyermek kapott segítséget. 2017 októberében már 30 beteg gyermek jelentkezett a programba.
Tóthné Tamási Mónika, Berczelédi Réka Kapcsolattartó:
Tóthné Tamási Mónika E-mail:
info@korhazsuli.com További információ a programról:
http://korhazsuli.com/
Kapcsolódó cikkek
5 éves a KórházSuli!
És ebből a jeles alkalomból összehívtak egy sajtó reggelit, hogy még többen szerezzenek tudomást róluk és munkájukról. Természetesen mi is elmentünk megnézni őket, hogy kicsit együtt ünnepeljük ezt a az évfordulót védjegyes csapatunkkal.
Az emberek jók, csak kell nekik mutatni valamit, aminek értelme van!
A KórházSuli kerekasztalánál a beteg gyerekek tanítását megszervező civil mozgalom két mozgatórugójával és a budapesti Eötvös József Gimnázium diákjaival, vagy ahogyan ők nevezik magukat, a Kommandósokkal beszélgettünk arról, hogy hogyan változtatta meg az életüket a távolból az a sok beteg gyerek, akikért dolgoznak.
Ismeretlen ismerősök
A KórházSuli diák önkéntesei 14-18 évesek, a kért tananyagokat feldolgozzák, s mindent elkövetnek, hogy érdekessé is tegyék. A kórházban fekvő gyermekeknek pedig az a feladatuk, hogy ne maradjanak le a tanulásban a kortársaiktól, ebben a tananyagon kívül kapnak segítséget egyetemistáktól, akikkel Skype-on vagy akár személyesen is találkoznak. Habár a középiskolások és a beteg gyermekek gyakran hónapokig kapcsolatban vannak, nem ismerik egymást, sem egymás email címét, telefonszámát. Viszont üzennek egymásnak, a személyes kapcsolatról nem akarnak lemondani.
Ki van a másik oldalon?
Az Eötvös József Gimnázium diákjai sosem találkoznak azokkal a gyerekekkel, akiknek tananyagokat fejlesztenek. Egészen kevés információt tudnak beteg kortársaikról, nem tudják, hogy mi a betegsége, de azt tudják, hogy mi a hobbija. Nem tudják, hogy meddig kell kórházban maradnia, de azt igen, hogy milyen filmet szeret nézni, milyen zenét szeret hallgatni. S ha kiderül, hogy a másik oldalon egy Star Wars rajongó van, biztosan bekerül a tananyagba egy kis üzenet, de legalábbis egy kép Darth Vadertől vagy Luke Skywalkertól.