Középiskolások a patikában
A Debreceni Egyetem Gyógyszerészkarának felmérése alapján dr. habil Bácskay Ildikó dékánhelyettes és dr. Gyermán Anna gyógyszerész arról értekeznek, hogy a középiskolás korosztálynak szüksége van alapinformációkra, amelyek az egészségtudatos magatartás kialakulását segítik. A dohányzás, alkohol- és kábítószerfogyasztás mellett új és a korcsoportra jellemző problémát jelent a stressz, a kialvatlanság. A 14-19 éveseknek ritkán jut eszükbe, hogy egészségügyi kérdéseikkel a gyógyszertárba menjenek, nem gondolják, hogy problémáikra a gyógyszerész szakértő tanácsot tud adni.
Támogatja: MGYT
A Debreceni Egyetem kutatása
Dr. Gyermán Anna gyógyszerész
Kérdezz bátran!
A diákok válaszaiból egyértelműen kiderült, hogy nem tudnak eleget a gyógyszertárakról, a gyógyszerészek munkájáról. A gyógyszer fogalmával sincsenek igazán tisztában, nem tesznek különbséget a vényköteles gyógyszer, az OTC, az étrendkiegészítők között. Mint ahogy azt sem tudják, hogy a patikában nem eladók dolgoznak a táránál, hanem szakképzett expediáló asszisztensek, hivatásuknak élő gyógyszerészek, akiktől kérdezni lehet. Fontos tehát, hogy a középiskolások megismerjék a gyógyszertárak jelentőségét, hiszen sok esetben a tájékozottság segítséget, biztonságot jelenthet számukra.
45 percben a patikákról
A tájékoztató előadás felépítésének szempontsora a mérésekre alapozva a következőkből áll: gyógyszerészeti alapfogalmak tisztázása; az öngyógyítás irányelvei (mikor alkalmazható OTC készítmény, étrend kiegészítő, mikor kell orvoshoz fordulni); a gyógyszertár mint egészségügyi intézmény és működése.
S hogy a diákok mit szeretnének? Szerintük sokkal jobb hely lenne a gyógyszertár, ha lennének színek, ha lenne valami lágy és halk zene, ami oldaná a zavarukat, de leginkább egy kedves, bátorító mosoly segítene, hogy a drogériák helyett a gyógyszertárakat válasszák. Látszólag apró dolgokon múlik a választás... Az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával az Új Nemzeti Kiválóság 2016 ÚNKP-16-2 pályázat lehetőséget teremtett rajta, hogy az interaktív óra több iskolákban is elhangozhasson.
Debrecen A program szakmai vezetője:
Dr. Bácskay Ildikó Kapcsolattartó:
Dr. Gyermán Anna E-mail:
gyerman.anna@gmail.com További információ a programról:
http://mgyt.hu/
Kapcsolódó cikkek
Kérdezze a jövő gyógyszerészét!
Középiskolásokat tanítanak egészségtudatos életmódra és biztonságos gyógyszerhasználatra a Debreceni Egyetem gyógyszerész szakos hallgatói. Az intézmény 44 diákja országszerte több mint 90 előadást fog tartani.